Ana sayfa » Genel » Teknoloji » Nedir Bu 3D Yazıcılar?

Nedir Bu 3D Yazıcılar?

by Utku Hasbey Kurban
nedir-bu-3d-yazicilar

Nedir Bu 3D Yazıcılar?

3D nedir? Nedir bu 3D yazıcılar? 3D yazıcılar ile neler yapabiliriz? Gibi sorular karşımıza çıkıyor. 3D yazıcılar bizim birçok hayalimizi ve düşüncelerimizi filament yardımıyla somut hale getirmeye yarayan cihazlardır.3D yazıcılar geçmişine bakıldığında çok uzak geçmişe sahip değildir. Gelin hadi inceleyelim şunları!

3D Yazıcılar nedir?

Nedir bu 3D yazıcılar? Yukarı da biraz değindiğim cihazlar geleceğe yön verecek cihazlardır. Basitçe tekrardan değinip ayrıntılı inceleyelim; bu cihazlar ham plastiğin yarı erimiş hali ile programlanmış uygulamalarda tasarlanan çizimi 3D halinde baskı oluşturuyor. Bu aşamalar;

  • Modelleme
  • Baskı
  • İyileştirmeler

Modelleme aşamasında üretimi istenilen parça veya ürünün tasarımı yapılır. Bu kısımda çizim programı kullanmayı bilmiyorsanız hazır dosya formatları da mevcuttur onları da kullanabilirsiniz.

Baskı aşamasında cihazın kalibrasyonu, filament kontrolü, gerekli sıcaklık ayarları vb. ayarların son kontrolü yapılıp baskı işlemine başlanır. Baskı süresinde hatalar çıkabilir, bunlar her baskıda  olmasa da bazen aksilikler yaşatabilir. Baskısını istediğimiz ürünün boyutuna göre de baskı uzunluğu değişecektir. Bazı baskılar uzun sürebilir.

İyileştirme kısmında, hatalı baskıların çözümü araştırılır. Bir sonraki baskı da  bu tarz aksiliklerin oluşması engellenir. Her baskı da her zaman doğru yapamayabilirsiniz.

3D yazıcıların tarihi

İlk ortaya 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Charless Hull tarafından geliştirilmiştir.1986’da ilk özel  3D systems adlı şirket ile de yeni bir alan doğmuştur. 1990’lı yıllardan itibaren daha da gelişmeye başlayan 3D yazıcılar 2005 ve 2007 yıllarında ilk açık kaynak kodlu olmaya başlamıştır. Günümüzde  artık evlerde de yaygınlaşmaya başlayan bu cihazlar, geleceğin anahtarını oluşturacaktır.

3D Nedir?

3D Yazıcılar neler yapabilir?

3D yazıcılar, hayalinizdeki birçok şeyi gerçekleştirebilir. Hiçbir sınırı yoktur. Kullanıcının kişisel fikirlerini özgürce dökebileceği bir cihazdır. Bu cihazı birçok alanda kullanabilirsiniz. Genel kullanım amaçları; AR-GE, hobi amaçlı, hediyelik eşya üretmek, yedek parça üretimi gibi birçok alanda kullanabilirsiniz.

3D Yazıcı çeşitleri

3D yazıcı çeşitleri kendi içerisinde çok fazla dala ayrılıyor. Bu çeşitleri ilerleyen haberlerimizde paylaşacağız. Bekleme de kalın.

3D yazıcıların fiyatları

3D yazıcıların fiyat aralıkları kullanım amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Ev tipi  yazıcılar genellikle 1500₺ ile 20000₺ arası değişmektedir. Kullanacağınız yazıcı modeline göre fiyatlar değişmektedir.

Eklediğimiz haberlerimizi görmek için tıklayınız.

3D yazıcı üreticilerine bakmak için tıklayınız.

-Sağlıkla Kalın

Related Articles

Yorum Yap