Ana sayfa » Genel » Çin’in Chang’e 5 Uzay aracı Ay’a iniş yaptı!

Çin’in Chang’e 5 Uzay aracı Ay’a iniş yaptı!

by Utku Hasbey Kurban
uzay aracı iniş yaptı

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı Ay’a İniş Yaptı!

Çin’in uzay aracı Ay’a iniş yaptı.  24 Kasım’da fırlattığı, Ay tanrıçası anlamı gelen Chang’e 5 Ay’ın yüzünden örnekler toplayacak. Yaklaşık olarak Ay’dan 2 kilogram örnek alacaktır. Chang’e 5 Ay’ın 51,8 derece batı boylamına ve 43,1 derece kuzey enlemine iniş yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ay’a iniş yapan Üçüncü ülke olacak!

1972’den beri Ay’a gidilmemişken Çin bunu 2020’de yaparak gerçekleştirdi. Bugüne kadar sadece Sovyetler ve Amerikalılar tarafından uğraşmış uydumuza Çin’de artık ayak basacak. Çin gönderdiği insan uzay aracı Chang’e 5 ile Ay’a gitmiş üçüncü ülke konumu alacaktır. Bugüne kadar toplamda 12 kişinin ayak bastığı aya 6 kez sefer yapıldı. Son kez Apollo 17’nin uğradığı Ay, bu sefer Çin’e ev sahipliği  yaparak insanlık boyunca 3 devlet tarafından ayak basılmış olacaktır.

Chang’e 5 görevlerini tamamlamaya başladı!

24 Kasım’da fırlatılan ve görevine başlayan Chang’e 5 ilk örneklerini toplamaya başladı. Ay’dan örnekler toplamak için gönderilen bu aracın görevini yaptığına kadar anlar paylaşıldı.

Çin Ulusal  Uzay Dairesi tarafından paylaşılan görüntülerde aracın robotik kol ile örnek topladığı görülmektedir. Chang’e 5’in planlanan süre içerisinden daha kısa bir sürede tamamladığını açıkladılar. Görevliler tarafından verilen açıklamalarda  örneklerin yıl sonundan önce Dünya’ya göndermeyi hedeflemektedir.

uzay aracı iniş yaptı

Çin Ulusal  Uzay dairesinin sitesini incelemek isterseniz, tıklayınız.

Sitemizde bulunan diğer haberleri incelemek isterseniz, tıklayınız.

Related Articles

Yorum Yap