Ana sayfa » Genel » Spor » Formula 1 Türkiye’ye geri döndü!

Formula 1 Türkiye’ye geri döndü!

by Utku Hasbey Kurban
Formula 1 geri döndü mü?

Formula 1 Türkiye’ye geri döndü mü?

Formula 1 tekrar geri mi döndü mü? Formula 1 Türkiye’ye  döndü mü?  Son günlerin popüler sorularından birisi Kısa zaman içerisinde Formula tarafından açıklanarak tekrardan Türkiye’ye geri dönen ve geçen hafta itibariyle son bulan etkinliği gelin birlikte inceleyelim. Önce gelin Formula tarihini kısaca incelemekle başlayalım.

Formula’nın Tarihi

Formula tek kişilik araçların, ekipler halinde bir yıl boyunca puan toplayarak sezon sonu pilotların ve takımların  şampiyonluklarını ilan ettikleri  ve bunlara karşı ödüllerin verildiği bir organizasyondur. 2. Dünya savaşından sonra kurulan bu organizasyon günümüze kadar gelmiştir. Formula 1 ‘de şuan 10 takım ve 20 sürücü bulunmaktadır.

Formula 1 tekrardan Türkiye’de!

Formula’nın Türkiye’ye gelmesi için birçok kuruluş tarafından desteklemiştir. Formula’nın gelmesi için o dönem de pist yapımını devlet yoluyla değil özel sektöre  aktarılmıştı. O dönem yaklaşık pist yapımı vb. giderler için 300 milyon dolar harcanmıştı. Formula ilk kez Türkiye’de pistlere 2005 yılında İstanbul Park ile karşımıza çıkmıştır. Son kez de karşımıza 2011 yılında çıkıp Türkiye’den ayrılmıştır. Bu organizasyon 9 yıl sonra  tekrardan karşımıza çıkıyor. İstanbul bu  yıl, bu organizasyonun 14. ayağına ev sahipliği yapacak. Bu yarış 15 Kasım’da İstanbul Park’ta gerçekleşecektir.

Formula Neden Türkiye’den ayrılmıştı?

Formula 2011 yılında aramızdan ayrılmıştı. Çoğu kişinin aklında bir soru peki neden ayrılmıştı? Formula 1’in ticari haklarının sahibi şirket ile organizasyon ücreti hakkında yaşanan sorun bu ayrılışın en büyük sebeplerinden biridir.2011 yılında ödenen organizasyon ücreti yaklaşık 14 milyon dolarken bir sonraki yıl için ödenmesi istenen rakam yaklaşık 2 katı bir ücretti ve bu ayrılışın kesinleşmesine doğru gitmişti. Sonrasında haberler vasıtasıyla Formula 1 Türkiye’ye veda etti.

Yarışı Kim Kazandı?

Takımlar yaklaşık bir hafta önce Türkiye’ye geldi. Tanıtım çekimlerine başladılar.13 Kasım’da da antrenmanlara başlayan takımlar 14 Kasım’da sıralama turuna çıktılar.15 Kasım’da gerçekleşen  yarışın 14. ayağına çıktılar. İngiliz  pilot Lewis Hamilton, yarışı kazandı. İngiliz pilot bu yarış ile 7. Şampiyonluğunu ilan etti ve Formula efsanesi Micheal Schumacker’ın  rekoruna sahip oldu.

Formula sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız.

Diğer haberlerimizi okumak için tıklayınız.

Related Articles

Yorum Yap