Ana sayfa » Genel » Spor » Kobe Bryant Başarı Dolu Kariyeri Ve Hayatı

Kobe Bryant Başarı Dolu Kariyeri Ve Hayatı

by Utku Hasbey Kurban

Bir çok basketbolseverin ve insanın sevdiği Kobe Bryant aramızdan ayrılalı tam 1 yıl oldu. Peki Kobe Bryant 41 yıllık  hayatında ne gibi başarılar imza attı?

Kobe Bryant Hayatı Ve Başarıları

Kobe Bean Bryant 23 Ağustos 1978’te  Philadelphia, Pensilvanya’da doğmuştur. Lakabı Black Mamba, NBA takımlarından Los Angeles Lakers’ın formasını giymiş Amerikalı profesyonel basketbolcudur. 1.98 boyunda olan Bryant şutör gard ve kısa forvet pozisyonunda görev almıştır. NBA tarihinin en önemli basketbolcularından birisi olarak gösterilmektedir. Bryant liseden mezun olduğu gibi NBA’ye gitmiştir. Lakers’a adımını atmış ve tüm kariyerini bu kulüpte sürdürmüştü. Lise yıllarında Wilt Chamberlain’in 4 yıllık toplam sayı rekorunu kırmıştır. Kobe 1996 NBA Seçmeleri’nde Charlotte Hornets tarafından 13. sıradan draft edilse de sonra Lakers’a takas edilmiştir. 24 yaşındayken 3 NBA şampiyonluğu olan Kobe; Shaquille O’Neal ile kazandığı 3 şampiyonluktan tam 7 yıl sonra 2008-2009 sezonunda 4. şampiyonluğuna ulaştı. Kariyerinde birçok başarılar olmasına rağmen daha önce elde edemediği NBA finalleri en değerli oyuncusu da seçilmiş oldu.

Kobe Bryant’ın Diğer Başarıları

Ayrıca, Kobe 2009-10 sezonunu şampiyon olarak tamamlayarak kariyerinin 5. yüzüğünü elde etti ve üst üste 2. kez finallerin en değerli oyuncusu oldu. Bryant 34 yaşındayken NBA tarihinde 30.000 sayı barajını aşmayı başaran en genç oyuncu olmuştu. NBA’de iken Toronto Raptors’a karşı 81 sayı atmıştır. Bu rekor onu bir maçta en fazla sayı atanlar arasında 2. sıraya çıkarmıştır. NBA’deki başarılarına 2007-2008 normal sezonda NBA En Değerli Oyuncu Ödülünü de kattı. Çinde düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları’nda Amerika Birleşik Devletleri millî basketbol takımı ile şampiyon olarak altın madalya sahibi oldu. Ayrıca 2012 Yaz Olimpiyatları’nda da millî takımıyla altın madalya elde etmiştir.

Kobe Bryant NBA All Star organizasyonunda 1998-2013 yılları arasında üst üste 15 kez seçilmiştir. Ayrıca 15 kez 11’i ilk takım olmak üzere NBA Yılın En İyi Beşi 15 kez All-Star 11 kez de NBA En İyi Savunma Takımı’na seçilmiştir. 2007-08 sezonunda kariyerinin tek normal sezonun MVP ödülünü kazanmıştır. 12 Nisan 2013 tarihinde Golden State Warriors’la oynanan playoff maçında aşil tendonunun yırtılması sonucu uzun bir sakatlık süreci geçirmiştir. 8 Aralık 2013’te sakatlığı sonrası ilk NBA maçına çıkmıştır. 13 Nisan 2016’da son maçına çıktıktan sonra emekli oldu.

Kobe Bryant’ın Ölümü

26 Ocak 2020 tarihinde Kaliforniya’da bindiği helikopterin Calabasas şehri yakınlarında yaptığı kaza sonucunda 13 yaşındaki kızı Gianna Maria Onore ve yedi kişiyle birlikte hayatını kaybetti. Ayrıca, ölümü geniş yankı uyandırmış, basketbol dünyasını yasa boğmuştur. Spor, sanat ve siyaset dünyasından taziye mesajları yağmıştır.

Zamanın kıymetini bilin. Hayat problemlere takılmak ve cesaretini kaybetmek için çok kısa. Gülün, bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve ilerlemeye devam edin.

Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın ölüm yıl dönümünde onu sevgi ve özlemle anıyoruz.

Yeni bir Star Wars oyunun geldiği ile ilgili konuşulduğu haberimize buradan gidebilirsiniz.

 

 

Related Articles

Yorum Yap