Ana sayfa » Genel » Girişimcilik » Neden Girişimcilik ?

Neden Girişimcilik ?

by Utku Hasbey Kurban
Neden girişim

Girişimcilik Nedir?

Son yıllarda popülerliği artan neden girişimcilik  sorusunun  tanımını yapmamız gerekirse; girişim, oluşturulan bütçe çerçevesinde yeni satış ortamları yaratarak bir ürünü satış stratejisini değiştirip tekrar pazara sunmak veya bu yolu kullanmayıp sıfırdan yeni bir ürün geliştirerek bunu satışa sunmaktır. Gelin, neden girişimcilik sorusunu inceleyelim.

Nasıl girişimci olabiliriz?

Girişimci olmak için çok büyük yatırımlar veya büyük sermayelere  ihtiyaç yoktur. Girişimleri oluşturabilmek ve büyütebilmek girişimci bireye aittir. Her girişim yeni fikirler ile doğar. Birey  bu fikirleri hiçbir zaman küçümsememeli ve fikirlerin üzerine gitmelidir. Birey aslında ilk olarak motivasyonunu oluşturup işe koyulmalıdır. Sonrasında belirlediği adımlar doğrultusunda kendine  uygun bir plan oluşturup izleyeceği yolu bulmalıdır. Bu aşamaları izledikten sonraki kısımlar daha somut olmalı bir ürün için satış stratejileri geliştirilmeli veya ürün sıfırdan üretilecek olursa bunun üretim aşamalarını belirleyip bunun için kaynak yaratıp yeni pozisyonlar oluşturulmalıdır. İşin mali tarafı da olacaktır. Birey bu kısımda mali yönleri  geliştirmelidir. İyi bir girişimde mali yön üretim kadar önemlidir.

Tabi bu bölüme kadar geldik girişim üzerinde her nokta özenle yapılsa bile bu girişim başarısız olabilir. Birey bu noktada şuna dikkat etmeli; bu girişimi örnek alarak hataların ders çıkarıp bunu ilerleyen diğer hedef ve fikirlerinde uygulamalıdır. Aslında konu ne olursa olsun pes etmeden onları avantaja çevirip kullanmak önemlidir. Umarım neden girişimcilik sorusu üzerinde düşünce sahibi olmuşsunuzdur.

Girişimciliğin önemi

  •       Kurulan organizasyonda yeni iş imkanları ve istihdamı sağlar.
  •       Toplumun gelişmesinde yarar sağlar.
  •       Toplumda yenileşmeyi sağlar.
  •       Milli gelirin artmasına fayda da bulunur.
  •       Halkın yaşam standartlarının gelişmesini sağlar.
  •       Ülke refahına katkıda bulunur.

Tabi bu listeyi uzatabiliriz  ama bunlar gibi bir sürü fayda ve yarar sağlayacaktır ve bu yüzden girişimcilik kavramını hayatımıza yerleştirmeliyiz.

Girişimci kişilerin özellikleri

·      Risk almayı doğru yer ve zamanda iyi bilirler.

·      Ekip arkadaşlarına liderlik yaparlar asla patronluk taslamaz.

·      Öğrenmek için istekli ve azimlidirler.

·      Yeniliklere açıktırlar ve ekip içi tartışmaları önemserler.

Aslında girişimcilik hayatımızın çoğu safhasında vardır .bunu biz dolaylı yoldan veya doğrudan yapmak zorunda oluyoruz. Bu girişim ruhunu hayatımıza tam anlamıyla uygulamaya çalışmak için uğraşmalıyız ve bunu kültür haline getirip hayatımıza entegre etmeliyiz. bu sayede ülke refahına katkıda bulunup bizde elimizi taşın altına koymuş oluruz.

-Sağlıklı kalın

       Farklı girişimleri incelemek isterseniz tıklayınız.

Diğer haberlerimize bakmak için tıklayınız .

Related Articles

Yorum Yap