Ana sayfa » Genel » Bilim » Polis Köpekleri Artık Robota Dönüşüyor!

Polis Köpekleri Artık Robota Dönüşüyor!

by Utku Hasbey Kurban
Polis Köpekleri Artık Robota Dönüşüyor!

Polis Köpekleri Artık Robota Dönüşüyor!

Polis köpekleri artık robota dönüşüyor! Son yıllarda artık daha teknolojinin artmasıyla etrafımızda bulunan çoğu şey akıllı ve robotik hale dönüşmeye başladı. Bununla beraber artık önümüzde birçok nesne veya cismi robotik halde göreceğiz. Son günlerde Boston Dynamics’in geliştirmiş olduğu Spot isimli robot polisleri gelin birlikte inceleyelim.

Robot Polisler göreve başlıyor!

Amerikan polisi önümüzdeki günlerde yeni geliştirilen “robot polis köpeklerini” kullanmaya başlayacak. Dört ayağı bulunan, uzaktan gözlem yapabilen bu robotlar silahlanabilir özellikleri ile eleştirilere neden oldu.  Hızlı koşular ve vuruşlar yapabildiği;  oldukça kuvvetli ve yapay zeka altyapısı ile şüphelilerin nerede saklandığını tespit edebildiği belirtildi. Sarsıntı ve itilmeler sonunda dengesini de koruyabiliyor.

İlk kez Massachusetts polisi tarafından kullanılmaya başlanan “spot” adı verilen robot polis köpeğinin test süresi içinde yer aldığı belirtiliyor.

Polis Köpekleri Artık Robota Dönüşüyor!
Testlerde başarılı olursa göreve hazır!

Robot köpek “spot” eğer gerçekleştirilen testler süresince başarılı olursa New York Polis Departman’ında  göreve başlayacak. Açıklamalara bunun gerçekleşmesi biraz daha olabilir gözüküyor. Aynı şekilde NYPD’nin de genel tavrı umutlu gözüküyor. Eğer testler başarılı bir şekilde geçerse bu robot köpekleri  2021 yılında artık New York sokaklarında göreceğiz. Aynı zamanda aktif görevlere katılabilecekleri söyleniyor. Spot’un maddi değeri ise Boston Dynamics’in verilerine göre 75 bin dolar.

diğer haberlerimizi incelemek için tıklayınız.

Boston dynamics’i incelemek için tıklayınız.

Related Articles

Yorum Yap